Zapisany w pamięci i historii…

W dniu 14 marca 2017 roku odbyło się spotkanie  bibliotekarzy MGBP w Parczewie ze słuchaczami  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parczewie. W sali Publicznego Gimnazjum w Parczewie pracownicy biblioteki wygłosili prelekcję prezentującą  sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Było to pierwsze, z dwóch zaplanowanych spotkań, poświęconych tej historycznej postaci, w ramach obchodów Roku Józefa Piłsudskiego. W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego. W multimedialnej prezentacji zatytułowanej „Człowiek który zatrzymał agresję na Europę. Józef Piłsudski zapisany w pamięci i historii” poruszona została problematyka związana z jego działalnością wojskową i polityczną. W opinii społecznej zapamiętano go jako wybitnego patriotę i przywódcę narodu, który przywrócił mu godność i wolność. Z osobą Józefa Piłsudskiego nierozerwalnie wiążą się wydarzenia historyczne, których nie sposób zapomnieć. Odzyskanie niepodległości przez Polskę, Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą, Przewrót Majowy, utworzenie Legionów Polskich są tymi, które przypominają kolejnym pokoleniom Polaków o tym niezwykłym człowieku, który kochał swoją Ojczyznę i dbał o jej dobro i pomyślny rozwój.