Dla tych, którzy odeszli

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad egzystencją życia. Z jego początkiem obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki podczas których modlimy się za wszystkie dusze zbawione zarówno już wzniesione na ołtarze jak i te święte nieznane. W dniu 28 października 2016 roku na Oddziale dla Dzieci MGBP w Parczewie odbyły się zajęcia edukacyjne pt: „ Święta Pamięci Zmarłych 1 i 2 Listopada”, podczas których, dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się dzień Wszystkich Świętych i kto go uchwalił. Poznały obrzędy i zwyczaje związane z jego obchodami z dawnych wieków i współcześnie praktykowane. Dzieci chętnie czytały teksty ze slajdów w prezentacji multimedialnej oraz zadawały do nich pytania. Najbardziej ciekawiła je postać dawnych Dziadów modlących się za dusze zmarłych przy kościołach i murach cmentarnych. Na zakończenie prezentacji dzieci odczytały wiersz Danuty Gellnerowej pt: „Dla tych, którzy odeszli”. Uczestnicy zajęć zapoznali się z bibliotecznymi zbiorami słowników i leksykonów znajdujących się w czytelni, dotyczących patronów chrześcijańskich. Każde z nich czytało hasła imion swoich świętych patronów. Dowiedziały się z nich, kim oni byli i czym sobie  oni zasłużyli na przydomek świętych, jak też w jakiej sprawie można się do nich zwracać. To spotkanie pozwoli dzieciom wczuć się w atmosferę zbliżających się zaduszek.