Konferencja naukowa ,,Tradycja i kultura ( wielokulturowy Parczew)’’

W dniu  23 maja (piątek) 2014 roku w świetlicy I Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie przy ul. Mickiewicza 5  odbyła się konferencja naukowa pn. ,,Tradycja i kultura ( wielokulturowy Parczew ) ’’  poświęcona tradycji i kulturze Parczewa, nawiązująca do przypadającego  w 2014 roku, 450- lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez króla Zygmunta Augusta , które dokonało się na ostatnim parczewskim sejmie.

Jubileusz tego wydarzenia jest  zaakcentowany  realizacją  projektu „Dzieje Parczewa”, który ma   przybliżyć  mieszkańcom Parczewa bogatą historię  miasta, jego dzieje, tradycję i kulturę.

Prelegentami byli naukowcy z wyższej lubelskiej uczelni UMCS . Miasto Parczew po raz kolejny  miało zaszczyt gościć tak wybitnych i cenionych naukowców podczas jednej konferencji .

Tematy konferencji :

- Kultura tradycyjna i regionalna Parczewa i okolic – dr Mariola Tymochowicz

- Zabytki – dr hab. Jerzy Żywicki

- Społeczność żydowska – dr  Alicja Gontarek

- Relacje międzywyznaniowe w XIX w. - dr Dariusz Tarasiuk

- Rosjanie i wpływy rosyjskie (1864-1915) – dr Krzysztof Latawiec

- Stosunki narodowościowe i wyznaniowe w XX w. - dr Mirosław Szumiło

Przerwę w konferencji wzbogaciły  tańce ludowe w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 im.  J. Korczaka  w Parczewie

Projekt realizowany jest przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Parczewie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.