Tydzień Zakazanych Książek

W dniach 30.09. - 6.10.2012 roku środowisko bibliotekarskie całego świata obchodzi Tydzień Zakazanych Książek. To smutne przypomnienie wydarzeń sprzed wielu lat, kiedy to w Ameryce stworzono listę zakazanych książek. Na tej liście znalazło się wiele dzieł współczesnej literatury.

Trudno wręcz wyobrazić sobie fakt, że na tę listę trafiły książki nie tylko dla dorosłych czytelników ale także dla dzieci i młodzieży. Wśród  nich znalazły się m. in.: Inny Świat, Na zachodzie bez zmian, Dekameron, Folwark zwierzęcy, Wielki Gatsby, Szkarłatna litera i wiele innych tytułów.

Nie oszczędzono wówczas również bajki: Czerwony Kapturek, czy dzieł klasyki młodzieżowej: Przygody Hucka i Przygody Tomka Sawyera.

Z pełnym wykazem książek, ich autorów i tytułów, niegdyś zakazanych oraz ekspozycją tych wydawnictw można zapoznać się i obejrzeć na specjalnej wystawie przygotowanej przez Pracowników MGBP w Parczewie.